Vonkajšie alebo vnútorné žalúzie?

Žalúzie sú vo všeobecnosti dôležitou súčasťou našich okien. Dokážu zabezpečiť ten správny prienik svetla do interiéru, ale tiež bránia pohľadu zvedavých očí von aj dnu. Našim cieľom nie je riešiť potreby svetla a potreby intimitu, ako skôr samotné žalúzie. Poznáme viacero druhov žalúzií, o jedno z podstatných delení je aj o tom, či ide o inštaláciu vo vnútri, alebo vonkajšiu inštaláciu. Ak zvažujete, ktoré žalúzie sú pre vás ideálne, skúste sa inšpirovať nasledovnými riadkami.

Vnútorné žalúzie
Vnútorné žalúzie poznáme ako klasické tienenie našich domovov. Sú najlacnejšieho materiálu a sú inštalované vo vnútri okien, ak máte delené okná. Na plastových oknách sa inštalujú nie do okien, ale na okná zvnútra. Pre ich ľahký materiál sú náchylné na poškodenie, ak sú žalúzie v blízkosti namáhaných miest v okolí kľučiek, alebo všade tam, kde sa pohybujú deti.  Vnútorné žalúzie najčastejšie zaberajú veľmi málo miesta, preto sú u majiteľov nehnuteľností veľmi obľúbené. Jednou z nevýhod týchto žaluzí je, že pokiaľ v miestnosti otvoríte okno, tienenie zostáva na okne a do interiéru preniká svetlo a teplo.

Vonkajšie žalúzie
Pre vonkajšie žalúzie je nevyhnutná odborná inštalácia. Tu je potrebný zásah do muriva, alebo do okien, prípadne do celej šírky múru. Moderné vonkajšie žalúzie potrebujú však za každých okolností dostatok priestoru v okne z vonka pre inštaláciu a šírku roletového zariadenia. Niektoré nové systémy neposkytujú úplnú tmu, len tienenie. Ich výhodou môže byť, že úspešne chránia okná pred neželanými vplyvmi z vonka. Vonkajšie žalúzie sú formou ochrany okna a skla napríklad pri domoch vedľa cesty. Ich výdou je, že ak potrebujete vetrať v miestnosti, máte k dispozícii neustále tienenie na rozdiel od vnútorných žaluzí.

 

Aj takto parádne môže vyzerať váš domov