Hit tejto sezóny – Screenové clony

Externá tieniaca technika vylepšuje celoročnú energetickú bilanciu budov. V zime sa osvedčili predovšetkým predokenné rolety alebo vonkajšie žalúzie, ktoré fungujú ako dodatočná tepelná izolácia, ktorá zamedzí tepelnej strate. Naopak, v lete fungujú screenové clony, ktoré nedovolia slnečným lúčom ohrievať presklené plochy.

Stále teplejšie letá vás postavia pred otázku, ako efektívne brániť prehrievanie vnútorných priestorov  a ako si zabezpečiť príjemný pobyt vonku bez toho, aby ste boli vystavení horúcim slnečným lúčom. V miestnostiach si ľudia často inštalujú klimatizáciu. Jej prevádzka je veľakrát drahá a navyše škodí zdraviu. Preto prichádza efektívnejší model „chladenia“ domu a to sú screenové clony alebo screenové rolety. Okrem tienenia slúžia aj ako ochrana proti hmyzu. Navyše slúžia ako dekoratívny prvok rodinných domov, bytov či kancelárskych priestorov.

Screenové clony nemusia byť inštalované iba na oknách alebo dverách. Výborne sa uplatnia ako vertikálne clony pri pergolách, terasách, okolo bazénov a pod. V týchto prípadoch nielenže poskytnú v lete toľko vyhľadávaný tieň, ale majitelia ocenia aj súkromie pred neželanými pohľadmi. Navyše screenové clony sú mimoriadne variabilné a môžete s nimi obohnať akýkoľvek priestor. Vyrábajú sa v mnohých farebných odtieňoch, čo umožňuje dokonale dotvárať a zútulniť akékoľvek priestory.

Mimoriadne odolné screenové textílie

Najdôležitejšou funkčnou časťou screenových roliet je látka. Screenovú látku charakterizuje činitele odrazivosti, pohltivosti a priepustnosti  pre slnené žiarenie. Pretože sú screenové clony celoročne vystavené vonkajšiemu prostrediu, musia byť vyrobené z mimoriadne kvalitných materiálov. Screeny značky MINIROL, ktorý je partnerom JaS SK s.r.o. Nitra, sa vyrábajú z textílii Soltis a Sergé. Obidve sú veľmi odolné a trvanlivé. Screen Sergé je utkaný zo sklenených vlákien, ktoré boli za horúca zalaminované do farebného PVC. Screen Soltis vzniká tak, že najskôr sa utkajú pokyesterové vlákna do látky, ktorá je následne zalaminovaná farebným PVC. Ochranná vrstva PVC zabezpečuje materiálom farebnú stálosť aj po rokoch používania. Obidve technológie majú veľkú farebnú škálu. Zákazník si tiež môže zvoliť koľko dopadajúcej slnečnej energie prepustí (od 3,5 do 21%).

Ovládanie

Ovládanie screenových clon sa volí podľa priania zákazníka. Samozrejmosťou je manuálne ovládanie kľukov. Pohodlnejšie je vysúvanie a zasúvanie screenov prostredníctvom elektromotorov, ktoré môžeme ovládať buď vypínačom alebo diaľkovým ovládačom. V ponuke sú samozrejme aj inteligentné čidlá, ktoré reagujú na slnko alebo vietor, programované hodiny, exteriérové spínače a pod.

zdroj: MINIROL